Sucha dezynfekcja mat legowiskowych – posypka

Sucha dezynfekcja mat legowiskowych dla krów bydła prosiąt posypka

Sucha dezynfekcja zalecana jest do stosowania w obecności zwierząt na stanowiska legowiskowe wyposażone w maty i materace gumowe w celu poprawy zdrowotności zwierząt przez ograniczenie wilgotności na matach i utrzymywanie odczynu pH powyżej 10.

 

Zastosowanie w celu:

  • zwiększenia produkcji mleka
  • ograniczenia strat zapalnych mleka
  • ograniczenia kosztów leczenia zwierząt

 

 

Środowisko to pierwsza wśród czterech najważniejszych przyczyn powstawania stanów zapalnych wymion oraz schorzeń racic. Ogromne znaczenie w tej kwestii ma czystość podłoża, na jakim stoją i odpoczywają krowy.
Największe ryzyko rozprzestrzeniania się zakażeń występuje w oborach wolnostanowiskowych. Ponieważ poszczególne legowiska zajmowane są przez różne krowy, to w przypadku każdej z nich, często dochodzi do kontaktu końcówek strzyków wymienia z podłożem, a w następstwie wnikania do kanałów strzykowych bakterii chorobotwórczych. Bakterie mogą znaleźć się w ściółce w wyniku wycieku mleka z chorych na zapalenie wymienia strzyków. Patogeny mogą być również przenoszone między racicami bydła i powodując zagrożenia dla stanu zdrowotnego. Obok wydzielin chorych zwierząt, źródłem zakażenia w oborach są również pasze i rozkładająca się ściółka. W m3 powietrza może znajdować się od kilku do kilkudziesięciu milionów drobnoustrojów i grzybów. Sucha dezynfekcja pomaga ograniczyć ilość chorobotwórczych patogenów, jej działanie polega na eliminacji wilgoci oraz utrzymywaniu wysokiego pH w podłożu, co przeciwdziała rozwojowi chorobotwórczych bakterii, wirusów i grzybów.

 

 

Działanie dezynfekcyjne

Sucha dezynfekcja ma zdolność do ograniczania rozwoju i neutralizowania pasożytów, insektów, bakterii, wirusów i innych chorobotwórczych mikroorganizmów na podłożach. Posypka wspomaga dezynfekcję chemiczną i co bardzo ważne, jest bezpieczna i może być stosowana w obecności zwierząt. Dzięki swojemu unikalnemu składowi posypka długotrwale zachowuje odczyn ok 10 pH.
Optymalne zakresy pH dla chorobotwórczych bakterii:
Staphylococcus aureus: pH 4,2 – 9,3
Pseudomonas spp. : pH 5,6 – 8,0
Escherichia coli.: pH 4,4 – 9,0
Lactobacillus spp.: pH 3,4 – 7,2
Campylobacter spp.: pH 4,9 – 9,0
Bacillus cereus. pH 5,0 – 8,8

 

Chłonność wody – do 370 ml/100 gram

Sucha dezynfekcja do mat legowiskowych jest przygotowana w 100% ze słomy zbożowej, która dzięki rozdrobnieniu na bardzo drobną frakcję i ekstruzji pod wysokim ciśnieniem uzyskuje wielokrotnie większą chłonność niż pocięta słoma. Bardzo dobra chłonność pozwala wiązać większe ilości uryny, dzięki czemu w powietrzu unosi się mniej drażniącego amoniaku i mniej nieprzyjemnego zapachu.

Polepszenie dobrostanu zwierząt

Sucha dezynfekcja do mat legowiskowych zapobiega występowaniu wielu chorób związanych z infekcjami wywoływanymi przez bakterie, grzyby i inne mikroorganizmy chorobotwórcze. Suche stanowisko o wysokim odczynie pH znacznie ogranicza ich rozwój. Poprawia komfort krów, zwierzęta spędzają więcej czasu w trakcie dnia leżąc, zmniejsza się ich stres i zwiększa produkcja mleka. Zwierzęta są czystsze dzięki utrzymywaniu niższej wilgotności na stanowisku, do krów nie przykleja się słoma i odchody. Mniej otarć i podrażnień wymion i strzyków, mniej uszkodzeń nóg w tym stawów skokowych. Zawartość naturalnej słomy izoluje skórę zwierzęcia od gumowej nawierzchni i niweluje ryzyko powstawiania odparzeń.

 

 

Łatwiejsza praca w oborze

Mniej pracy przy ścieleniu stanowisk – dzięki możliwości wykorzystania ścielarek automatycznych.
Eliminacja konieczności drogiego i czasochłonnego siekania słomy przed zaścieleniem.
Ograniczenie powierzchni magazynowania słomy.
Eliminacja prasowania i stogowania słomy do ścielenia.

Wskazówki dotyczące użycia

Suchą dezynfekcją należy posypywać maty legowiskowe oraz inne powierzchnie na których może dochodzić do kontaktu uszkodzonej skóry, strzyków i wymion z zanieczyszczoną powierzchnią. Ilość użytej suchej dezynfekcji zależy od indywidualnej techniki hodowli i stanu zdrowotnego krów i prosiąt. Średnie miesięczne zużycie (posypując trzy razy w tygodniu) wynosi 10 kg preparatu na jedno legowisko. W przypadku występowania dużej liczby zapaleń zaleca się codzienne oczyszczanie stanowisk z odchodów a następnie posypywanie suchą dezynfekcją.

Sposób przechowywania i transportu

Produkt wymaga przechowywania i transportowany w warunkach suchych, zabezpieczających przed zawilgoceniem oraz wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami, w szczególności biologicznymi (grzybami i pleśniami). Przechowywać w chłodnym miejscu.

Skład suchej dezynfekcji do mat legowiskowych dla krów, bydła i prosiąt

Wyselekcjonowana pod względem jakości słoma zbożowa, poddana obróbce termicznej i mechanicznej, bez zanieczyszczeń i zawilgoceń oraz mieszanka naturalnych minerałów zawierających magnez i wapń.

 

 

Sposoby pakowania

Sucha dezynfekcja jest pakowana w papierowe zszywane worki o wadzie 20 kg lub w torbyGig-Bag o masie 500 i 1000 kg. Big-Bagi umieszczane są na bezzwrotnych paletach o wymiatach 100 cm x 100 cm.
Palety są zabezpieczone przed działaniem warunków atmosferycznych folią strecz.

 

Bezpłatna dostawa

  • papierowy worek 20 kg
  • 49 papierowych worków 20 kg (980 kg) na palecie
  • Big-Bag 500 kg +- 5% na palecie
  • Big-Bag 1000 kg +- 5% na palecie

Dostawę realizujemy przesyłką kurierską, palety dostarczamy i rozładowujemy pojazdem wyposażonym w windę oraz ręczny wózek paletowy.