Ściółka wiórowa do hodowli koni i drobiu.

Ściółka wiórowa – charakterystyka i właściwości

Ściółka wiórowa często jest potocznie określana w naszym kraju, jako „ściółka trocinowa”, „troty” lub „trociny dla zwierząt”. Jednak nie jest to określenie poprawne. W rzeczywistości trociny to zwykły odpad tartaczny, dużo drobniejszy niż podłoże wiórowe „Peer-Span”, zawierający dużą ilością pyłu drzewnego. Trociny (troty) bardzo często składowane są „pod chmurką”, co w konsekwencji może być przyczyną porażenia tej tzw. „ściółki” grzybami i pleśnią.

logo PEER SPAN Cavaliada Tour

„Peer-Span” GmbH, to producent wysokiej jakości ściółki wiórowej dla koni do ścielenia w boksach, oraz ściółki wiórowej dla drobiu do ścielenia w kurnikach i indycznikach.

Zalety profesjonalnej ściółki wiórowej

Słoma zazwyczaj zawiera sporą dawkę pyłu, kurzu i piasku (co jest efektem stosowanego zbioru mechanicznego). Dodatkowo w przechowywanej słomie znajdują się nasiona chwastów (nierzadko trujących), chorobotwórcze grzyby, pleśnie oraz ich zarodniki. Z tych powodów, słoma jako ściółka, niesie z sobą duże ryzyko dla zdrowia zwierząt oraz ryzyko nieoczekiwanego wzrostu kosztów hodowli dla hodowcy.

Profesjonalna ściółka wiórowa „Peer-Span” to skuteczny, ekologiczny i ekonomiczny sposób na wyeliminowanie wielu zagrożeń dla hodowanych zwierząt, zwłaszcza tych związanych z zapyleniem i zagrzybieniem podłoża. Jest to również sposób na trwałe stworzenie zdrowego i optymalnego mikroklimatu w stajni, kurniku i indyczniku.

Różnice między zwykłymi podłożami a ściółką Peer-span

Oferowane podłoża hodowlane o takim (tartacznym) pochodzeniu (często pod nazwą „trociny dla koni”, „trociny dla drobiu”, „trociny dla indyków”), nie tylko (podobnie jak słoma) nie eliminują biologicznych zagrożeń istotnych dla zdrowia zwierząt hodowlanych, to jeszcze często wprowadzają do hodowli dużo większe ilości pyłu niż to co zazwyczaj zawiera tradycyjnie stosowana słoma.

Profesjonalne podłoża dla zwierząt hodowlanych są przygotowywane tak aby nie wprowadzać do stajni, kurników czy indyczników niepożądanych mikroorganizmów. Ściółki te są odpylone podczas ich produkcji, co wpływa pozytywnie na dobrostan zwierząt i komfort pracy obsługujących je pracowników. Profesjonalna ściółka hodowlana dzięki niskiej wilgotności (max 15%), wykazuje także dużą chłonność (słoma i trociny wchłaniają mocz w niewielkim stopniu), a ma to wpływ na mikroklimat w jakim przebywają zwierzęta.

Ściółka wiórowa „Peer-Span” (wióry „Peer-Span”), to właśnie taki produkt przygotowany z myślą o hodowli koni, drobiu, indyków i innych zwierząt hodowlanych. Wióry drzewne na podłoże hodowlane produkowane są wyłącznie z czystego wyselekcjonowanego drewna, to nie jest przypadkowy zabrudzony odpad tartaczny. Produkcja jest monitorowana przez nadzór weterynaryjny. Uzyskane wióry pozbawiane są w procesie produkcji bakterii, grzybów i pleśni oraz suszone do uzyskania wilgotności 8% – 12%. W efekcie otrzymane podłoże wiórowe „Peer-Span” to w 100% naturalna, wolna od dodatków chemicznych, bakterii i grzybów ekologiczna ściółka hodowlana.

Dzięki dbałości o wysoką jakość surowca i nowoczesny proces produkcji ściółka wiórowa „Peer-Span” (czy jak kto woli trociny „Peer-Span”) to ekonomiczne i profesjonalne wiórowe podłoże hodowlane dedykowane i doskonale sprawdzające się w:

  • hodowlach koni do celów rekreacyjnych,
  • hodowlach koni sportowych,
  • odchowie i hodowlach brojlerów drobiowych,
  • odchowie i hodowlach brojlerów indyczych,
  • hodowlach stad rodzicielskich,
  • hodowlach innych zwierząt hodowlanych.

Trociny te można zakupić w naszym sklepie internetowym.